پنج عملکرد روغن موتور موتو وان

moto1

روغن موتور موتو وان: همانطور که روغن موتور به داخل موتور پمپ می شود، قسمت های داخلی متحرک آن را روغن کاری می کند و یک لایه لغزنده نازک روی سطح باقی می گذارد. این پروسه با به حداقل رساندن تماس بین اجزای موتور اصطکاک را کاهش می دهد. این امر باعث کاهش سایش موتور و برای قطعات موتور، افزایش طول عمر می شود.

آلاینده ها را حذف می کند: هر بار که موتور کار می کند محصولات جانبی و آلاینده هایی مانند ذرات فلزی، رسوبات دوده، اسیدها و گرد و غبار و خاک ایجاد می کند که می تواند باعث خرابی موتور شود. همانطور که روغن موتور به گردش در می آید، این آلاینده ها را در خود معلق می کند و از تماس آنها با اجزای موتور و ایجاد آسیب جلوگیری می کند. این به دلیل پخش کننده هایی است که در هنگام تولید به روغن موتور موتووان اضافه می شود و به آن توانایی تعلیق اجباری و حفظ تمیزی داخلی موتور را می دهد.

دمای موتور را ثابت نگه می دارد: پس از روشن شدن موتور، گرم می شود و یکی از وظایف روغن موتور این است که این گرما را از بین ببرد و به جای دیگری منتقل کند. در واقع روغن موتور تا 40 درصد از فرآیند خنک سازی موتور را بر عهده دارد. همچنین دما را ثابت نگه می دارد زیرا بر روی سطوح خنک تر از دمای معمولی 230 تا 260 درجه فارنهایت جریان می یابد. سپس گرما در مخزن روغن یا در صورت تعبیه خنک کننده روغن پخش می شود.

روغن موتور موتو وان از خوردگی جلوگیری می کند: در حالی که موتور به طور معمول کار می کند، یک پوشش روغن مانعی بین اجزا تشکیل می دهد تا از آنها محافظت کند و از خوردگی جلوگیری کند. روغن موتورهای مدرن همچنین دارای مواد افزودنی هستند که از نظر شیمیایی خوردگی را خنثی می کنند.

عملکرد موتور را بهینه می کند: سطوح فلزی به سختی می توانند کاملاً صاف شوند، به خصوص در مورد قطعات متحرک. برای جلوگیری از نشتی و از دست دادن عملکرد موتور، روغن موتور فضاهای میکروسکوپی بین پیستون و سیلندر را برای بهینه سازی عملکرد موتور می‌بندد.

روغن موتور موتو وان برای چه مواردی استفاده می شود؟

نقش اصلی روغن موتور روانکاری قطعات متحرک موتور است. روغن باعث می شود قطعات به خوبی کار کنند و در عین حال اصطکاک و سایش اجزای موتور را به حداقل می رساند. همچنین گرما را از اجزای موتور روغن کاری شده خارج می کند، قبل از اینکه روغن از طریق هوا در مخزن خنک شود، قبل از اینکه دوباره در موتور به گردش درآید.

moto15w30sn

این کار را از طریق سیستم روغن خودروی شما انجام می دهد که از قسمت های زیر تشکیل شده است:

  • مخزن روغن : جایی که روغن در آن ذخیره می شود
  • گالری روغن : انتقال روغن از طریق موتور
  • پمپ روغن : روغن را در حرکت نگه می دارد
  • فیلتر روغن : قبل از پمپاژ روغن از داخل موتور، ناخالصی ها را از روغن پاک می کند

علاوه بر این، روغن موتور همچنین دارای چندین ترکیب شیمیایی است که عملکرد آن را بهبود می بخشد و با حذف ناخالصی ها به تمیز نگه داشتن موتور کمک می کند.

مواد افزودنی رایج موجود در روغن موتور عبارتند از:

  • مهارکننده های کف برای جلوگیری از تشکیل کف و حباب در روغن
  • بازدارنده های خوردگی برای محافظت در برابر زنگ زدگی با تشکیل یک لایه محافظ
  • ضد یخ برای بهبود سیالیت روغن در دماهای سرد
  • پخش کننده ها/آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از تشکیل و تجمع ناخالصی ها روی قطعات موتور
  • مواد ضد سایش برای کمک به روانکاری فوری هنگام روشن شدن موتور و به حداقل رساندن سایش در قطعات موتور که به ویژه در معرض آسیب هستند.
  • بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته برای افزایش عملکرد روغن در دماهای شدید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *