اعداد روی بطری روغن موتور به چه معناست؟

how_moto1

همه چیز به این نتیجه می رسد که هرچه عدد اول کمتر باشد، هنگام روشن کردن سرد موتور، مقاومت کمتری در برابر جریان روغن دارد. و هر چه عدد دوم کمتر باشد، روغن در دمای کارکرد معمولی مقاومت کمتری در برابر جریان دارد. روغن موتور با سرد شدن دما غلیظ تر می شود و هنگام گرم شدن نازک تر می شود. بنابراین، روغن‌های نازک‌تر با ویسکوزیته پایین، محافظت بیشتری در دماهای سردتر ایجاد می‌کنند. روغن‌های ضخیم‌تر با ویسکوزیته بالا محافظت بیشتری در دماهای داغ‌تر می‌کنند.

مسلماً مهمترین خاصیت روغن درجه ویسکوزیته آن است. به برچسب هر بطری روغن نگاه کنید، یک سری اعداد و حروف پیدا خواهید کرد، به عنوان مثال، 10W-40. این “درجه” است که ویسکوزیته خاص روغن موتور را نشان می دهد.

ویسکوزیته یک اندازه گیری جهانی حرکت سیال است. به طور خاص به مقاومت روغن در برابر جریان در دمای معین اشاره دارد. این را می توان به دو ویژگی کلیدی تقسیم کرد: ویسکوزیته حرکتی و دینامیکی . درک این موارد به شما کمک می کند تا بهترین روغن را برای وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.

ویسکوزیته سینماتیکی مقاومت داخلی روغن را در برابر جریان و برش تحت نیروهای گرانشی اندازه گیری می کند . هرچه ویسکوزیته روغن کمتر باشد، سریعتر جریان می یابد. ویسکوزیته سینماتیکی درجه حرارت بالای روغن را نیز تعیین می کند. در روغن درجه بندی 10W-40، ویسکوزیته سینماتیک به “40” اشاره دارد.

معیار دیگر ویسکوزیته ویسکوزیته دینامیکی است. ویسکوزیته دینامیکی اندازه گیری مقدار انرژی مورد نیاز برای حرکت یک جسم در روغن است. ویسکوزیته دینامیکی نیز درجه حرارت پایین روغن را تعیین می کند. در روغن درجه بندی 10W-40، ویسکوزیته دینامیکی به “10W” اشاره دارد. W به معنای واقعی کلمه مخفف زمستان است – نشانه ای از مقاومت روغن در برابر سرما در هنگام راه اندازی موتور.

با روغن موتورهای تولید شده توسط موتو وان با آسودگی رانندگی کنید .

نحوه انتخاب روغن موتور مناسب برای وسیله نقلیه

اکنون که تفاوت روغن موتور را می دانید، ممکن است در نظر داشته باشید که آیا ارزش تعویض روغن را به روغنی با عملکرد بالاتر دارد یا خیر. قبل از تعویض انواع روغن، همیشه باید دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید، زیرا استفاده از روغن موتور نامناسب می تواند باعث ایجاد مشکل در موتور شود.

استفاده از روغن سبک‌ تر از حد لازم می‌تواند باعث سایش بیش از حد موتور شود، زیرا روغن آنقدر نازک است که یک لایه محافظ بین قطعات تشکیل نمی‌دهد. استفاده از روغن سنگین تر از حد لازم باعث کاهش مصرف سوخت، افزایش بار موتور و کاهش سرعت جریان روغن می شود. هر دو مورد منجر به کاهش عمر موتور می شود. مکانیک شما متوجه می شود که آیا از روغن مناسب برای وسیله نقلیه خود استفاده می کنید یا خیر، و زمان آن است که به یک درجه سنگین تر یا سبک تر تغییر دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *