اگر از وزن (ویسکوزیته) اشتباه روغن استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

blog img

مردم اغلب تعجب می کنند که آیا استفاده از روغن غلیظ تر یا روغن نازک تر از آنچه سازنده موتور آنها توصیه می کند بی خطر است یا خیر. یک سوال رایج این است که آیا به عنوان مثال استفاده از روغن 10W-30 به جای روغن 5W-30 بی خطر است یا خیر. در حالی که بهتر است از آنچه در کتابچه راهنمای مالک خود توصیه شده است استفاده کنید، استفاده ناخواسته از ویسکوزیته یک درجه بالاتر یا کمتر از آنچه توصیه می شود معمولاً هیچ آسیبی در دراز مدت ندارد.

بیایید به دو مثال برای روشن شدن نگاه کنیم.

شخصی ماشین جدیدی می خرد که به روغن موتور 0W-20 نیاز دارد. او به اندازه‌ای دور سر دنده‌ها می‌چرخد تا این اصل قدیمی را شنیده باشد که «روغن با ویسکوزیته بالاتر برابر است با محافظت بهتر در برابر سایش».

او که می‌خواهد بهترین محافظت ممکن را برای سواری جدید خود داشته باشد، 0W-20 را که از کارخانه آمده بود تخلیه می‌کند و روغن مسابقه 15W-50 را نصب می‌کند.

بعد نفر دیگر را داریم. او از علاقه مندان به صرفه جویی در هزینه است، بنابراین یک تویوتا کرولا 1998 می خرد. نیاز به روغن موتور 5W-30 دارد. اما او حدود 10W-30 در گاراژ خود دارد، بنابراین از آن برای تعویض روغن استفاده می کند. هدر دادن روغن خوب بی معنی است.

موتورها برای استفاده از ویسکوزیته خاصی از روغن موتور ساخته شده اند

موتورهای پیشرفته امروزی با تلرانس های بسیار سخت تری نسبت به موتورهای قبلی خود ساخته می شوند. فاصله بین ژورنال های میل لنگ و یاتاقان های اصلی تنگ تر است. این به طور عمدی انجام می شود تا موتورهای مدرن بتوانند از روغن موتور با ویسکوزیته پایین تر مانند 0W-20 و حتی 0W-16 استفاده کنند.

روغن‌های با ویسکوزیته پایین اصطکاک داخلی را کاهش می‌دهند زیرا راحت‌تر از روغن‌های با ویسکوزیته بالاتر جریان می‌یابند و مصرف سوخت را بهبود می‌بخشند. با سخت‌تر شدن استانداردهای صرفه‌جویی در مصرف سوخت، خودروسازان به سمت روان‌کننده‌های با ویسکوزیته پایین متمایل شده‌اند تا به آنها در برآوردن الزامات کمک کنند.

روغن غلیظ تر ممکن است به اندازه کافی سریع جریان نداشته باشد


در مورد براد، روغن مسابقه 15W-50 او ممکن است آنقدر ضخیم باشد که به اندازه کافی سریع جریان یابد تا فضای بین ژورنال های میل لنگ و یاتاقان های اصلی را در حین کار موتور پر کند.

روغن یک لایه روان کننده ثابت تشکیل نمی دهد و امکان تماس و سایش فلز به فلز را فراهم می کند. موتور او به طور خاص برای استفاده از روغن با ویسکوزیته پایین، در این مورد 0W-20 طراحی شده بود. ویسکوزیته پایین تر به آن اجازه می دهد تا سریعتر جریان یابد و فاصله های ریز بین قطعات را پر کند که منجر به یک فیلم روان کننده بادوام و ثابت می شود.

نه تنها این، بلکه موتور انرژی را با پمپاژ روغن غلیظ تر هدر می دهد و مصرف سوخت را کاهش می دهد. از آنجایی که روغن ضخیم‌تر گرما را به خوبی روغن نازک‌تر منتقل نمی‌کند، دمای عملیاتی افزایش می‌یابد و احتمالاً منجر به تجزیه سریع مواد شیمیایی و لجن و رسوبات مضر می‌شود.

نکته اصلی استفاده از روغن غلیظتر یا روغن نازکتر است

استفاده از ویسکوزیته یک درجه بالاتر یا کمتر از آنچه برای موتور شما توصیه می شود، احتمالاً آسیب پایداری نخواهد داشت.

اما، برای رفع هرگونه نگرانی در مورد محافظت از موتور و گارانتی خودرو، بهتر است از ویسکوزیته توصیه شده در دفترچه راهنمای مالک خود استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *