تأثیرات بازرسی و کنترل کیفیت در قطعات یدکی

یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در موفقیت تعمیرکاران خودرو، به کارگیری قطعات یدکی باکیفیت، در فرایند
تعمیرات است. بسیار اتفاق افتاده است که تعمیرکار تمامی نکات مرتبط به رعایت دستورالعمل های تعمیر را
رعایت کرده است، ولی به دلیل کیفیت نامناسب قطعه یدکی، نه تنها خودروی مشتری رفع نقص نشده، بلکه
حوادث تلخی موجب بروزخسارت های جانی و مالی برای ایشان شده است. اگرچه تشخیص کیفیت قطعات و
مجموعه ها در بازار لوازم یدکی کار ساده ای نیست، ولی می بایست نهایت توجه به این مهم صورت پذیرد.
اهمیت موضوعات مورد نیاز در این خصوص به شرح زیر می باشد.

  • استفاده از قطعات یدکی اصلی
  • انتخاب صحیح قطعات و مجموعه ها از روی شماره فنی
  • توجه به تاریخ تولید و کد ردیابی کیفیت
  • سفارش گذاری قطعات یدکی در شبکه توزیع مجاز خودروسازان

استفاده از قطعات یدکی اصلی :

در حوزه فروش لوازم یدکی، کلیه خودروسازان تولیدکنندگان قطعات یدکی مورد تأیید خود را دارا می باشند و فروش این قطعات با برند و بسته بندیهای خاص می تواند در فروشگاه های مرتبط با خودروسازان و یا در سایر فروشگاهها صورت پذیرد.

فروشگاه لوازم یدکی

خرید لوازم یدکی باکیفیت مورد تأیید خودروسازان اگرچه از نظر قیمت ممکن است گران تر از قطعات یدکی دیگر باشد ولی حصول اطمینان بیشتر در کیفیت آن، قطعا ارزش این افزایش قیمت را دارد.

همچنین باید توجه داشت عموما قطعات یدکی باکیفیت مورد تأیید خودروسازان دارای ضمانت نامه (گارانتی و وارانتی قطعات و مجموعه ها) هستند.

انتخاب صحیح قطعات و مجموعه ها از روی شماره فنی:

ا توجه به تغییرات مستمر قطعات مورد استفاده در خودروها، حتی اگر سال تولید یک برند و مدل یکسان باشد، امکان تغییرات در قطعات آنها وجود دارد. لذا برای جلوگیری از بستن قطعه اشتباه می بایست به شماره فنی قطعه یدکی کاملا توجه کرد ومطابقت با قطعه تعویضی انجام شود. یکی از محاسن تهیه قطعات یدکی باکیفیت از نمایندگی های مجاز، وجود سامانه شناسایی شماره فنی قطعات بوده و موجب کاهش احتمال خطا در خرید لوازم یدکی است.

توجه به تاریخ تولید و کد ردیابی کیفیت:

تاریخ تولید در سالمت لوازم یدکی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که گذشت زمان احتمال معیوب شدن قطعات به علت اکسید شدن، خوردگی و خارج شدن از زمان گارانتی را افزایش می دهد. در برخی قطعات علاوه بر تاریخ تولید زمان، تاریخ انقضا هم ذکر می شود که در چنین قطعاتی، توجه به زمان تولید بسیار ضروری است.

سفارش گذاری قطعات یدکی در شبکه توزیع مجاز خودروسازان:

امروزه برای تسهیل و اطمینان در خرید، خرید الکترونیکی قطعات یدکی از طریق سامانه های فروش خودروسازان در حال شکل گیری است.
باید در نظر داشت در خرید اینترنتی ذکر شماره فنی صحیح قطعه یدکی در برگ سفارش بسیار مهم است.

تأثیرات بازرسی و کنترل هنگام و انتهای کار تعمیرات

پس از مشخص شدن عیوب، علل آنها و قطعی شدن نیاز به تعمیر، کار تعمیرات آغاز می شود. در خودرو به علت پیچیدگی ها وارتباط اجزای مختلف، بررسی و کنترل مستمر هنگام فرایند تعمیرات بسیار ضروری است. چرا که به طور یقین دربازرسی وکنترل های قبل از تعمیر نمی توان به عمق و نیازهای ضروری رفع عیب نظر داد. همچنین خطای انسانی در تمامیمراحل تعمیرات احتمال بروز دارد، لذا در مطالب زیر برخی از نکات مهم در فرایند بازرسی و کنترل های هنگام و انتهایتعمیرات بیان شده است.

تشخیص نیازهای واقعی کار هنگام تعمیر:

با کنترل لحظه به لحظه فرایند تعمیرات(باز کردن، بررسی قطعات و ارتباطات آنها) ضمن مشخص شدن علل عیوب ظاهر شده، راهکارهای قطعی در رفع عیوب نیز آشکار می شود. همواره به این نکته می بایست توجه داشت که در صورت عدم حضور مشتری هنگام انجام تعمیرات، اطلاع رسانی پیوسته افرایند تعمیر و هزینه ها برای جلوگیری از اختلافات آتی به ایشان صورت پذیرد.

تشخیص نسبی سالمت قطعات یدکی:

همان طور که در بخش های مختلف تعمیرات به کنترل دقیق لوازم یدکی برای جلوگیری از بروز خطا و دوباره کاری در فرایند تعمیرات اشاره شد،
بار دیگر تأکید می شود که احتمال نقص در لوازم یدکی، حتی اگر از لوازم یدکی های مورد تأیید خودروسازان باشد وجود دارد و فرایندهای کنترل قطعات یدکی قبل از بستن، در هنگام بستن و پس از بستن میبایست انجام شود

کاهش خطرات ناشی از خطاهای انسانی:

غالبا فعالیت های تعمیراتی خودرو با خطراتی همراه است. در صورت دقت وکنترل های مکرر در به کارگیری ابزار و ادوات و رویه انجام کار می توان از بروز سوانح جانی و مالی جلوگیری کرد

تحت کنترل داشتن زمان تعمیرات:

یکی از نتایج مهم کنترل و بازرسی هنگام کار، زمان بندی تعمیرات و ارائه به موقع خودروی مشتری است. همان طور که قبلا گفته شده، این موضوع در ایجاد رضایت مندی مشتری نقش بسیاری دارد.

کنترل و بازرسی نهایی:

در مواقعی به دلیل سهل انگاری و فراموشی مثال در بستن اتصالات پیچ و مهره ای، خطرات غیرقابل جبران جانی و مالی برای مشتری ایجاد شده است. لذا همواره می بایست در اتمام هر فرایند تعمیرات، کنترل نهایی برای اطمینان صد درصد از صحت اجرای کار انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *