7 سوالی که باید در مورد روغن موتور اتومبیل خود بپرسید

روغن موتور اتومبیل گیج کننده می شود. به معنای واقعی کلمه “n” تعداد سوال در مورد روغن موتور وجود دارد.

چه نوع روغن موتور برای اتومبیل من بهترین است؟ آیا می توانم روغن موتور پیشنهادی تولید را تغییر دهم؟ درجه های مختلف روغن موتور اتومبیل کدامند؟ چرا ماشین من همیشه سطح روغن موتور کم است؟ این لیست بی پایان است!

برای کمک به شما در جریان ماندن و انتخاب صحیح ، لیستی از 7 سوال اساسی را که باید درباره روغن موتور خودرو بپرسید ، تهیه کرده ایم. اینها را قبل از موعد خدمات بعدی اتومبیل خود بدانید.

1. انواع روغن موتور کدامند؟

در حالی که روغن موتور را برای اتومبیل خود انتخاب می کنید ، باید در مورد دو دسته عمده روغن یعنی روغنهای معدنی و روغن های مصنوعی بدانید.

روغن موتور معدنی: روغن های معدنی از فرآورده های نفتی ساخته می شوند و برای مدل های قدیمی خودرو ترجیح داده می شوند. روغن معدنی پایداری اکسیداسیون کمی دارد و به همین دلیل نیاز به تغییرات مکرر دارد. روغن معدنی ارزان تر از نمونه های آن است.

روغن موتور مصنوعی: این روغن ها با مخلوط کردن چندین جز روغن مصنوعی ساخته می شوند ، برای خودروهای با کارایی بالا مناسب هستند. دوره تعویض روغن برای روغنهای مصنوعی برای موتورهای دیزلی و بنزینی بیشتر است. روغن موتور مصنوعی بهترین محافظت را برای شرایط رانندگی هند فراهم می کند.

روغن موتور نیمه مصنوعی: روغن های نیمه مصنوعی بهترین های هر دو جهان را به شما می دهند. کیفیت روغنهای مصنوعی و قیمت مناسب روغنهای معدنی. عملکرد و محافظت از مدل و مدل خودرو فرعی است

آیا می خواهید بدانید ، کدام روغن موتور برای ماشین شما مناسب است؟ اینجا کلیک کنید.

2. درجه های مختلف روغن موتور چقدر است؟

به روغن موتورهای سراسر دنیا نمره داده شده است. بر اساس عملکرد ، کیفیت ، نقطه گرمایش و گرانروی آنها.

0W40: برترین در بازار محسوب می شود. عملکرد کارآمد آن در هر دو آب و هوای گرم و سرد با کمترین ناخالصی. این خودرو را برای خودروهای بنزینی و دیزلی مدرن استفاده می کند.
5W40: این روغن برای خودروهای دیزلی مناسب است. این می تواند به همان اندازه 0W40 عمل کند ، البته در شرایط آب و هوای سرد.
5W30 یا 10W30: مناسب برای موتورهای بنزینی مدرن. مقرون به صرفه است و ویسکوزیته کمی دارد که به خوبی با موتورهای بنزینی عصر مدرن متناسب است و بازده سوخت خوبی دارد.
10W40: در انواع معدنی و نیمه مصنوعی موجود است و برای آب و هوای هند مناسب است. گزینه مقرون به صرفه با عملکرد کارآمد.
15W40 یا 20W50: معمولاً برای موتورهای قدیمی توصیه می شود و نسبت به نمونه های خود بسیار ضخیم تر است.

3. چه زمانی باید روغن موتور خود را عوض کنید؟

موتور خودرو از مارک به مارک دیگری متفاوت است. در برخی موارد ، شرایط رانندگی نیز در تعیین دوره زمانی که روغن موتور خودرو را تعویض می کنید ، نقش زیادی دارد. با در نظر گرفتن شرایط رانندگی و شرایط جاده. مطمئناً می توان گفت که شرایط رانندگی ما با کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا یا برخی از کشورهای اروپایی کاملاً متفاوت است. ترافیک ، توقف و رفتن ، چاله ها و … استرس زیادی به موتور وارد می کند.

اکثر کارشناسان روغن موتور توصیه می کنند روغن اتومبیل خود را در علامت 7500 کیلومتر – 10 هزار کیلومتر تغییر دهید که نقطه مناسبی است. اگر از روان کننده بر پایه مواد معدنی استفاده می کنید باید به 5000 کیلومتر – 5،500 کیلومتر پایبند باشید.

4. کدام روغن موتور برای مسافت پیموده شده بالا یا بهترین بازده سوخت بهتر است؟

بسیاری از مردم به مفهوم روغن موتور زیاد مسافت پیموده شده اعتقاد ندارند و فقط آن را به عنوان یک مد بازاریابی تصور می کنند. روغن موتور مصنوعی با مسافت پیموده شده معمولاً دارای مواد افزودنی و روغن موتور مصنوعی خاصی است که اطمینان حاصل می کنند که طول عمر موتور حفظ می شود.

روغن موتور با مسافت پیموده شده حاوی شوینده هایی است که به دلیل استفاده طولانی مدت از موتور ،ناخالصی های جمع شده در داخل موتور را تمیز می کند. معمولاً توصیه می شود که پس از 75000 کیلومتر باید روغن موتور با مسافت پیموده شده را طی کنید. هر چیزی قبل از آن ممکن است مفیدتر از روغن طبیعی شما نباشد.

5. آیا روغن موتورهای معدنی و مصنوعی را باید مخلوط کنید؟

این عوامل در کوتاه مدت به موتور شما آسیب نمی رساند و روغن به عنوان یک جز قابل اختلاط هیچ نوع پسماندی بر جای نمی گذارد. تنها اثر منفی مخلوط کردن هر دو روغن ممکن است این باشد که در هنگام مخلوط کردن روغن مصنوعی با روغن معمولی ، مزایای مناسب و قابل توجهی را کسب نمی کنید.

اگر روغن کم می کنید و فقط روغن موتور معمولی دارید ، باید همیشه آن را دوباره پر کنید.

6. چرا روغن موتور من سیاه می شود؟

وظیفه اصلی روغن موتور کاهش اصطکاک در بین قسمتهای موتور با عملکرد به عنوان عامل روغن کاری است. اکنون با گذشت زمان و در حین انجام کار خود ، روغن موتور توانایی روانکاری خود را از دست داده و رنگ آن تیره می شود.

این تغییر رنگ ممکن است به دلایل مختلفی باشد – گرما ، ذرات فلز ، فرآیند احتراق ، و حتی توانایی های شوینده روغن موتور ممکن است بر رنگ آن تأثیر بگذارد. اکثر روغن های موتور مدرن به رنگ کهربا هستند و در حالی که آن را با فرو بردن چوب چک می کنید ، باید به این قانون شست پایبند باشد.

7. چگونه روغن موتور دست دوم را دور بیندازیم؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که پس از پر کردن مجدد موتور اتومبیل خود با یک دسته تازه روغن موتور ، چه اتفاقی برای روغن موتور استفاده شده شما می افتد؟

صنعت روغن موتور استفاده شده یک تجارت موازی چند کروری است که به محیط زیست و همچنین سلامت انسان آسیب می رساند. هنوز دانش کمی در مورد بازیافت روغن موتور دست دوم در کشور ما وجود دارد. کمترین کاری که می توانید با روغن موتور استفاده شده انجام دهید این است که می توانید آن را جمع کرده و به گاراژ محلی ببرید که ممکن است آن را برای دفع جلو ببرد.

1 دیدگاه دربارهٔ «7 سوالی که باید در مورد روغن موتور اتومبیل خود بپرسید»

  1. بازتاب: معرفی موتور دیزلی بخش اول - moto1 هر آنچهکه درباره موتور میخواهید را از ما بپرسید....

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *