اطلاعاتی که باید درباره ی روغن موتور بدانیم..

روغن کاری ، تمیز کردن ، مهار خوردگی این عوامل برای عملکرد روان خودرو ضروری است.

انتخاب روغن موتور:

مصنوعی یا معدنی؟

هنگام انتخاب روغن موتور ، ابتدا باید نوع روغن مورد نیاز خود را بشناسید. روغن های معدنی از تصفیه نفت به دست می آیند.

روغنهای مصنوعی با مخلوط کردن چندین روغن مصنوعی بدست می آیند. روغن های نیمه مصنوعی ترکیبی از روغن معدنی و روغن مصنوعی است. این طبیعت محصول است که ویسکوزیته آن را تعریف می کند (ما اغلب از آن به عنوان “درجه” صحبت می کنیم).

ویسکوزیته خاصیتی است که ظرفیت مقاومت در برابر جریان روغن را در هنگام گرم و سرد تعریف می کند. دمای موتور می تواند تا 400 درجه سانتیگراد نیز برسد ، بنابراین این یک معیار اصلی در هنگام انتخاب محصول شما است.

به صورت زیر روی ظرف روغن علامت گذاری شده است:

XXwYY. عدد سمت چپ گرانروی دمای پایین است. هرچه تعداد کمتر باشد ، محصول در دماهای پایین نیز کارآمدتر است. عدد سمت راست عملکرد روغن را در هنگام گرما نشان می دهد. هرچه این عدد بیشتر باشد ، روغن در هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا کارایی بیشتری خواهد داشت.

روغنهای معدنی

با تصفیه نفت به دست می آیند ، آنها معمولاً در موتورهای “معمولی” ، مدلهای قدیمی یا موتورهای بدون توربوشارژ استفاده می شوند. آنها ضخیم تر از روغن های مصنوعی یا نیمه مصنوعی هستند و برای رانندگی در آب و هوای معتدل توصیه می شوند (با دمای شدید سازگار نیستند). پایداری اکسیداسیون آنها نسبت به انواع دیگر روغن موتور کمتر است ، بنابراین باید بیشتر از روغنهای مصنوعی تغییر کنند. مزیت اصلی آنها هزینه پایین آنها است.

روغنهای نیمه مصنوعی

آنها ترکیبی از روغن معدنی و روغن مصنوعی هستند. با افزودن روغن مصنوعی به روغن معدنی ، عملکرد و محافظت بهبود می یابد. بنابراین روغنهای نیمه مصنوعی نسبت کیفیت / قیمت خوبی را ارائه می دهند. استفاده از آنها بر روی دفعات تغییر روغن تأثیر نمی گذارد.

روغنهای مصنوعی

روغنهای مصنوعی برای افزایش کارایی خود اصلاح شده اند ، ناخالصی کمتری نسبت به روغنهای معدنی دارند و از این رو کیفیت بهتری دارند. آنها برای موتورهای با کارایی بالا طراحی شده اند و آنها را برای وسایل نقلیه مدرن تر و اتومبیلرانی مناسب تر می کند. روغن های مصنوعی در حالی که در دمای کار بالا مقاومت می کنند ، باعث روشن شدن موتور سرد می شوند. آنها همچنین تعمیر و نگهداری موتور را بهینه می کنند. بین موتورهای دیزلی و بنزینی می توانید مدت زمان بیشتری را بین تعویض روغن قرار دهید.

استانداردهای لازم برای دانستن هنگام انتخاب روغن موتور

در هنگام انتخاب روغن موتور می توانید به استانداردهای محصول نیز مراجعه کنید. این اطلاعات به شما امکان می دهد:

  • از نوع موتوری که روغن برای آن طراحی شده است مطلع شوید (دیزل یا بنزین)
  • سطح عملکرد آن را بدانید
  • بدانید آیا روغن مطابق با توصیه های سازنده خودرو شماست
  • در بازار فعلی ، از سه استاندارد برای توصیف روغن موتور استفاده شده است

استاندارد ACEA

این استاندارد انجمن تولیدکنندگان اتومبیل اروپا (“Association des Constructeurs Européens Automobile” به فرانسه) است. این یک شاخص کیفیت است که توسط یک حرف و یک عدد تعیین می شود (به عنوان مثال A1). این نامه نوع موتور را نشان می دهد:

  1. روغن طراحی شده برای موتورهای بنزینی
  2. روغن طراحی شده برای موتورهای شخصی دیزل
  3. برای موتورهای سبک مجهز به مبدلهای کاتالیزوری یا فیلترهای ذرات
  4. برای وسایل نقلیه تجاری و کامیون ها

این تعداد عملکردهای خاصی را که روغن باید ارائه دهد نشان می دهد.

تعریف ACEA 2016

3 ترکیب دسته ای برای موتورهای بنزینی و دیزلی: A3 / B3 ، A3 / B4 ، A5 / B5
5 دسته برای وسایل نقلیه با دستگاه کنترل آلودگی: C1 ، C2 ، C3 ، C4 ، C5
4 دسته برای وسایل نقلیه تجاری و کامیون های E4 ، E6 ، E7 ، E9 ، که دو دسته برای وسایل نقلیه با دستگاه کنترل آلودگی است: E6 و E9

استاندارد SAE

این استاندارد که توسط انجمن مهندسان خودرو تعیین شده است ، درجه گرانروی روغن را توصیف می کند. این در جلوی ظرف نشان داده شده است: شاخص00w00

استاندارد API

تأسیس شده توسط موسسه نفت آمریکا ، این محصول را با توجه به چندین معیار طبقه بندی می کند: قدرت پراکندگی ، و محافظت در برابر سایش ، اکسیداسیون ، خوردگی و مواد شوینده.

در این طبقه بندی:

در بحث توصیفی:

  • روان کننده ها برای موتورهای بنزینی با حرف S طبقه بندی می شوند.
  • روان کننده ها برای موتورهای دیزلی حرف C دارند

در بحث دوم شدت خدماتی که روغن متواند تحمل کند:

هرچه حرف “بیشتر” در حروف الفبا باشد ، کیفیت روغن بالاتر است. به عنوان مثال ، روغن SH عملکرد کمتری نسبت به روغن SN خواهد داشت.
روان کننده های خاصی می توانند همزمان نیازهای هر دو دسته S و C را برآورده کنند.

برای آگاهی از استاندارد مورد نیاز وسیله نقلیه خود ، به کتابچه راهنمای مالک وسیله نقلیه خود مراجعه کنید یا از یک متخصص حرفه ای مشاوره بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *